HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Magazin

Ramazan’da Bol Su Tüketin

Ramazan ayının sıcak değerlerin ölçüldüğü yaz mevsimine denk gelmesi ve sahur-iftar arasındaki sürenin oldukça uzun olması bu ayda beslenmenin önemini artırdı.

8 Temmuz 2013 Saat: 12:20
Ramazan’da Bol Su Tüketin
Ramazan’da Bol Su Tüketin

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, iftar ve sahur arasında özellikle su tüketiminin yeterli olmasının önemine değindi. Günde en az 3 litre su alınmasının oruç zamanının rahat geçirilmesini sağladığını ifade eden Poyraz, salata, meyve, tam tahıllı ekmek ile tek çeşit protein türü gıda tüketilmesi tavsiyelerinde bulundu.

KİLO BAŞI 3.5 MİLİLİTRE SU

Hava sıcaklıklarının yüksek dereceleri bulduğu, aşırı nem oranının bu sıcaklığı daha da bunaltıcı yaptığı bu dönem, oruç tutan vatandaşların Ramazan Ayı’nda beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken konuları barındırıyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz , Ramazan Ayı’nda orucu daha rahat ve sağlıklı bir şekilde tutulabilmesi için tavsiyelerde bulundu. Dr. Poyraz, özellikle su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek kişilerin kilo başı 3,5 mili litre su içmesinin hayati önem gösterdiğini aktardı.

HAYAT KAYNAĞIMIZ

Yemek yemeden haftalarca canlılığını sürdürebilen insan vücudunun susuz ancak birkaç gün yaşayabildiğini ifade eden Dr. Poyraz, “Vücudumuzun yüzde 60’a yakının su olduğunu ve vücudumuzdaki suyun her 6 haftada bir yenilendiğini düşünürsek, metabolik fonksiyonlarımız için suyun ne denli önemli olduğunu daha da iyi anlayabiliriz” dedi. Dr. Poyraz, sahurun mutlaka imsak vaktine yakın bir zamanda yapılması gerektiğini aktararak bu kurallara uyulmaması halinde oruçlu kalma süresinin en az 18 saate uzadığını ve özellikle susuzluğun insan bünyesinde önemli sorunlara neden olabileceğinin altını çizdi. Sahura kalkmanın son derece önemli olduğuna dikkat çeken Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz gece yatmadan önce sahur yapmanın zararlı olduğu belirti.

PROTEİNLERİ KARIŞTIRMAYIN

Orucu daha sağlıklı ve rahat tutmak için tek çeşit protein ile beslenmek gerektiğini ifade eden Dr. Poyraz, iftarda ve sahurda tek tip protein alınmasının dağa sağlıklı bir beslenmeyi sağlayacağını ifade etti. Et-yumurta-kuru baklagillerden oluşan protein gruplarından sadece birinin yenmesi gerektiğinin altını çizen Poyraz, “Bununla birlikte salata, meyve, tam tahıllı veya çavdar, yulaf ekmeğinin tüketilmesinin oruçlu insanın kan şekerinin daha yavaş düşmesini sağlıyor. Böylece daha rahat ve sağlıklı şekilde oruç tutabilir “ dedi.

DOKTORUNUZA BAŞVURUN

Dr. Poyraz şeker hastalığı, karaciğer, böbrek yetmezliği, kronik kalp hastalığı gibi rahatsızlıkları olan vatandaşların ise oruç tutmak için kesinlikle doktorlarına başvurmaları gerektiğinin altını çizdi.

 

 HABER:E.K

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
UEFA' dan Büyük Onur!

UEFA' dan Büyük Onur!

 

Artikocaeli Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız