HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Teknoloji

İftarda Hızlı Yenen Yağlı Ve Tuzlu Yemekler Kalp Krizine Neden Olabilir

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Eryavuz, iftarda çok yağlı ve çok tuzlu besinlerin hızlı ve aşırı tüketiminin kalp krizine neden olabileceği uyarısında bulundu. Dr. Eryavuz, iftarda yenilen yağlı ve tuzlu yemeği

7 Temmuz 2013 Saat: 14:28
İftarda Hızlı Yenen Yağlı Ve Tuzlu Yemekler Kalp Krizine Neden Olabilir
İftarda Hızlı Yenen Yağlı Ve Tuzlu Yemekler Kalp Krizine Neden Olabilir

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Eryavuz, Ramazan ayında oruç tutarken değişen beslenme ve egzersiz düzeninin kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini belirterek, kalp sağlığını korumak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalara değindi. Uzun ve sıcak yaz aylarında oruç tutmanın susuzluğu ve açlığı artırdığını belirten Dr. Eryavuz, iftar saatinde hızlı ve ağır yemek tüketiminin kalp sağlığı için tehlikeli olduğuna değindi. İftarda çok yağlı ve çok tuzlu besinlerin hızlı ve aşırı tüketimi sonucu, gün boyunca açlık çeken ve yavaşlayan metabolizmaya güçlü bir darbe vurulduğunu söyleyen Dr. Eryavuz, vücuttaki kanın sindirim için mideye akın ettiğine dikkat çekti. 

Dr. Eryavuz, “Bu ani yükleme hem kan dolaşımına hem de metabolizmaya zarar verir. Bir anda yenilen ağır yemekleri sindirmek için vücuttaki kan mideye akın eder. Bu nedenle kalbe ve diğer organlara giden kan azalır. Sağlıklı bireylerde bile göğüs ağrısı ve bayılma riski taşıyan bu durum özellikle kalp hastalarında ve yaşlılarda kalp krizine ulaşan ciddi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilir.” diyerek, hızlı yemek tüketilmemesi uyarısında bulundu. 

"KAN DOLAŞIMI SİSTEMİ İÇİN BOL SU TÜKETİN"

Ramazan ayında, kan dolaşımı sisteminin sağlığı için bol sıvı tüketilmesi gerektiğini de belirten Dr. Eryavuz, “Susuzluk, kan dolaşım sisteminin en büyük düşmanlarındandır. Vatandaşlarımız, iftar ve sahur arasında bol bol su ve sıvı gıdalar tüketmelidir. Kahve, çay, asitli içecekler gibi içecekleri ise önermiyoruz. Özellikle kalp ve damar hastalığı olanların kullandığı ilaçların bazıları idrar söktürücü niteliği taşır. Bu nedenle bu hastalarımız suya daha çok ihtiyaç duyar.” şeklinde konuştu. 

"ORUÇ TUTARKEN AĞIR SPORLARDAN KAÇININ"

Dr. Eryavuz, kalp sağlığının korunması için tüm bireylerin hayat boyunca egzersiz yapması gerektiğini tavsiye ettiklerini belirterek, Ramazan ayında ise normal egzersiz düzeninin biraz daha hafifletilerek sürdürülmesinin daha doğru olduğunu söyledi. Dr. Eryavuz, iftar yemeğinin hemen ardından yapılacak ağır sportif faaliyetlerin ve egzersizlerin, kalbi yoracağı için daha geç vakitlerde yapılması tavsiyesinde bulundu. 

CİHAN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
UEFA' dan Büyük Onur!

UEFA' dan Büyük Onur!

 

Artikocaeli Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız