HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Teknoloji

Baklavaya Yanlış Yapmak Yok !

TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan Patent Tasarısı ile hem ırkçı tasarımlara hem de kriterlere uymayan isimlere yasak getirilmesi planlanıyor.

11 Nisan 2013 Saat: 16:48
Baklavaya Yanlış Yapmak Yok !
Baklavaya Yanlış Yapmak Yok !

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Konusu itibariyle suça teşvik eden, ırkçılık, küfür içeren veya terör örgütlerini simgeleyen semboller gibi kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı tasarımları re’sen reddediyoruz” dedi. Ergün, alt komisyona gönderilen tasarıya ilişkin bilgi verdi ve ekledi, ‘Antep baklavası’ adını da sadece kriterlere uygun üretim yapanların kullanabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Coğrafi işaretlerin tescilindeki temel amaçlardan biri kalitenin ve aranılan özelliklerin sürekliliğini sağlamaktır. Yani diyelim Antep baklavası, coğrafi işaret tescilinde bunun özellikleri belirlenmektedir. İşte hamuru şöyle olacak, içinde şu kadar şeker olacak, fıstığı böyle olacak, o zaman Antep baklavası olacak. Kim yaparsa yapsın, burada firma sözkonusu değil. Ürünün, coğrafi işaretin kendisi sözkonusudur. Kim yaparsa yapsın bu standartta, bu kalitede yaptığı takdirde Antep baklavası ünvanını, adını kullanabilir. Bu kalitenin korunabilmesi sürekli hale gelmeli. Bununla ilgili kontroller 10 yılda bir yapılıyor. 10 yıl boyunca insanlara o özellikle olmayan ürünler, o özellikteymiş gibi sunulabilir. Şimdi denetim sıklığını 2 yıla indiriyoruz.” Tasarı da patent, tasarım ve coğrafi işaret ihlallerine 1 milyon TL’ye kadar para cezası, bu cezaları ödemeyenlere de hapis cezası verilmesi ön görülüyor.

DOLAPLARA MARKALARI KİLİTMEYİN

 “Küresel markalar oluşturamadık ama marka başvurularında Avrupa birincisiyiz” diyen Ergün şunları söyledi: “Ben bir isimde markalaşma eğilimi görüyorsam bunu tescil ettiriyorum. İleride birisi bu konuda markalaşma eğilimine girerse, ben tescil ettireyim, benden satın alsın bunu. Ben kendim markalaştırayım diye çaba son derece zayıf. Yani marka tescili yaptırılıyor ve rafa konuluyor. Adeta markalar tescili yapılıp yapılıp dolaba kilitlenir hale geliyor. Marka sayılarında bu kadar artışın olması bize ekonomik olarak bir şey kazandırmıyor. Halbuki bizim işimiz bu markanın dünyada dolaşması, piyasada dolaşması, ürünlerin üzerinde olması. Eğer markalar ürünlerin üzerinde değilse, dünya piyasalarında dolaşmıyorsa, popüler hale gelip de bir ürünün değerini arttıran bir unsur haline gelmiyorsa sadece dolaba kilitlemekle bir şey elde edemeyiz. Nitelikli markalar olmasına daha fazla odaklanacağız.”

TAKLİT ÜRÜNE 3 YIL HAPİS CEZASI

TASARIYLA getirilen diğer yenilikler şöyle:
*   Taklit ürünlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirilirken, yakalanan taklit ürünlere de el konulacak. 
*   Üniversiteler de patent sahibi olacak, gelirin en az yüzde 30’u öğretim üyesine verilecek. 
*  ‘İncelemesiz Patent Sistemi’ kaldırılıyor. 
*  Türk Patent Enstitü kararlarına itiraz hakkı getirilirken, itiraz ücreti de kaldırılıyor.  
*  Patent, marka ve tasarımın değerini saptamak üzere Türk Patent Enstitüsü’nde “Yenilikçilik ve Tanıtım Dairesi” kuruluyor.

HABER:E.K

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
UEFA' dan Büyük Onur!

UEFA' dan Büyük Onur!

 

Artikocaeli Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız